Okolí

ZIMNÍ VYŽITÍ

Ski areál Hynčice a Stříbrnice

Spojením menších lyžařských areálů v Hynčicích pod Sušinou a ve Stříbrnicích vzniklo útulné zimní středisko s 10ti sjezdovkami a celkovou délkou 7,1km lyžařských tratí pro všechny výkonnostní kategorie lyžařů. Ski areál je vybaven moderním zasněžovacím systémem se sněhovými děly, které v případě potřeby kdykoli vykouzlí nádherně zasněžený terén.

Dále zde najdete půjčovnu a servis lyží i snowboardů, lyžařskou školu, snowtubing, snowpark, udržované běžecké tratě, občerstvení v aprés ski barech, relaxační koutky přímo na sněhu, dětský areál, doprovodné kulturní a sportovní akce.

  Králický Sněžník - mapa

LETNÍ VYŽITÍ

Lyžařský vlek a svah Sedlo je v provozu i v letním období. Jezdí se zde na travních pásových lyžích, horských koloběžkách, horských kárách a mountainboardech.

Pěší turistika

V okolí Hynčic se nachází několik zajímavých turistických tras. Ty jsou zpravidla vedeny po značených a dobře upravených cestách a stezkách. Nejsou obtížné a až na výstup na Králický Sněžník mohou být zdolány i bez přípravného tréninku.

Staré Město pod Sněžníkem - Křižovatka a východisko turistických cest na Králický Sněžník a západní část Rychlebských hor. V okolí je dost běžkařských terénů (Paprsek, Kunčice, Olšanka). Je dobře dostupné vlakem z Hanušovic.

Králický Sněžník (1424 m) - Vrchol poskytuje dobré rozhledy, protože je plochý a porostlý pouze trávou. Na vrcholu najdeme pozůstatky kamenné rozhledny z r. 1899, která byla polskými ženisty r. 1973 odstřelena. Dnes působí nahromaděné kamení jako součást vrcholu, která tam byla vždycky. Kousek opodál stojí cedule upozorňující, že tudy vede státní hranice a že je tu hraniční přechod (pro pěší) otevřený v sobotu a neděli. Kousek pod vrcholem ve výšce 1390 m pramení řeka Morava. Pramen vytéká ze zastřešeného a uzavřeného přístřešku. Odtud je krásný výhled do údolí směrem na Králíky. Nedaleko jsou pozůstatky Lichtenštejnovy chaty, ze které po požáru zůstal jenom zastřešený suterén. Jenom o pár metrů dál stojí známá socha Slůněte - symbol Králického Sněžníku.

Malý Sněžník (1337 m) - Vrchol, který je narozdíl od Králického Sněžníku zalesněný, ale přesto poskytuje dobré výhledy. Leží na státní hranici a je dobře přístupný od chaty Hala pod Snieznikem.

Vlaštovčí kameny - Chráněné bizarní skály a kamenná moře. Dříve kolem vedla červená značka, která ale od poloviny 80. let vede odklonem a na vrchol stoupá pouze žlutá.

Prudký potok - Pramení na rašeliništi pod vrcholem Sušiny. V soutěsce jím vytvořené je mnoho vodopádů a kaskád. Soutěska je velmi vhlká, pokrytá mechem a kapradinami a přehrazená padlými stromy.

Tvarožné díry - Vápencové jeskyně, které jsou veřejnosti nepřístupné (ale dá se do nich dostat). Soustava úzkých a nízkých chodeb je dlouhá 250 m částečně jí protéká potok.

Patzeltova jeskyně - Malá jeskyně tvořená pouze jednou šikmou chodbou se síní a jezírkem. Leží na západním svahu Podbělky. Protože k ní nevede turistická značka ani jiná cesta a není v lese z dálky vidět, chce to trochu trpělivosti při jejím hledání.

Velká Morava - Známé lyžařské středisko a východisko túr na Králický Sněžník (nejvýhodnější východisko pro lidi s autama). V obci je několik vleků a dva hotely (Prométheus a Sněžník).

Paprsek – Známě lyžařské středisko, překrásné výhledy na hlavní hřeben Jeseníků i skupinu Králického Sněžníku s hřebenem Sušiny.

Cykloturistika

Regionální cykloturistické stezky na Staroměstsku navazují na tzv. Moravskou cyklotrasu Znojmo - Olomouc - Jeseník a na polskou oblast Nysa, Gory Bialskie. Na kolech, a především na horských kolech, čekají na návštěvníky nezapomenutelné zážitky. Silnice zde jsou méně frekventované na rozdíl od hlavních tahů na Ramzovské nebo Červenohorské sedlo. Staré Město je se všemi svými místními částmi propojeno komunikacemi s asfaltovým povrchem. Je zde tedy možno jezdit nejen po trasách notoricky známých z různých průvodců, ale velký prostor je dán i improvizaci. Množství polních a lesních silniček a cest, jinak uzavřených pro běžný automobilový provoz, nabízí spoustu možností.

Projížďky na koních

Ve nedalekém Starém Městě sídlí dvě jízdárny. Na severozápadním okraji města má svůj areál jízdárna Černý kůň (www.cernykun.eu ,608 501 269, 731 024 341). Ten nabízí všem po celý rok turistiku na koních ve formě hodinových až celodenních vyjížděk do překrásné a dosud nedoceněné přírody v okolí Starého Města. Vyjížďky jsou organizovány podle zkušeností a kondice klientů, vždy s odborným doprovodem. Pro začátečníky jsou připraveny procházky po okolí s vodičem, zájemci mohou také absolvovat základní jezdecký výcvik. Hosté mají k dispozici čtyři polokrevné koně, kteří jsou velmi dobře přiježděni a připraveni pro jízdu v terénu, jsou bez zlozvyků a mírné povahy, takže na nich mohou jezdit i děti.

Na jižním okraji Starého Města nabízí své služby Středisko chovu koní a agroturistiky (kladrubsky.vranik@centrum.cz, 602 758 655), které se zabývá zejména chovem starokladrubských vraníků. Dalším chovaným plemenem je českomoravský belgický kůň, k dispozici je i poník, celkem tedy kolem čtyřiceti koní. Středisko poskytuje veřejnosti jízdy na koni na jízdárně, pro zkušenější jezdce zajišťuje polo a celodenní vyjížďky do okolí. Dále je možné absolvovat kursy jízdy na koni pro začátečníky i pokročilé, svézt se v kočáře a v zimě na saních. Studenti mají možnost jízdy na koni za odvedenou práci, a to i formou víkendových a vícedenních pobytů. Všem milovníkům koní je nabízena prohlídku areálu s odborným doprovodem.